18 C
Skopje
понеделник, април 12, 2021
Почетна Тагови јаглерод диоксид

Таг: јаглерод диоксид

Научници успеаја да го претворат јаглерод диоксидот во гориво за авиони

Научници од Универзитетот Оксфорд изгледа пронајдоа начин како да се намали загадувањето предизвикано од воздушниот сообраќај. Имено, тие успеаја да го претворат...

Земјата се загрева десет пати побрзо од нормално

Ноември годинава беше најтоплиот месец досега забележан на нашата планета, а во Европа е евидентирана најтоплата есен. Тоа се алармантните податоци од...

Најбогатите луѓе испуштаат повеќе јаглерод диоксид отколку половина од светската популација

Најбогатите 1% од популацијата во светот испуштаат повеќе од дупло јаглерод диоксид отколку сиромашната половина од светската популација, покажа истражувањето на британската...

Пошумувањето големи површини може да направи повеќе лошо отколку добро

Садењето големи површини со нови шуми наместо да и помага на околината, може да има спротивни ефекти. Според едно истражување, кое го...

Јаглерод диоксидот е поопасен од корона вирусот

Неодамнешните податоци укажуваат на тоа дека падот на загадувањето на воздухто над северна Италија се совпаѓа со националната блокада за спречување на...

Теренците се втората најголема причина за растот на емисијата на CO2...

Зголемената продажба на теренци, после секторот енергија, е најголем извор на глобалната емисија на јаглерод диоксид во периодот од 2010 до 2018...

Научници во Исланд го претвораат јаглерод диоксидот во карпи

Отчукува часовникот на климатските промени. Во 2018 година глобалната емисија на јаглерод диоксид достигна рекордно високо ниво и...

Како вашата посета на салон за убавина придонесува за загадувањето со...

Како што услугите кои ги нудат салоните за убавина стануваат помодерни, се повеќе придонесуваат за натрупувањето отпад, токсични гасови и друго загадување. Кога ќе...

Колкава е емисијата на јаглерод диоксид во светот?

Климатските промени се најчеста тема на разговор деновиве, па луѓето претпоставуваат дека владите и организациите преземаат нешто за да се намали емисијата на јаглерод...

Научници од МИТ открија како да се елиминира емисијата на CO2...

Цементот е најчесто користениот градежен материјал во светот, а неговото производство е еден од најголемите загадувачи на атмосферата со емисијата на јаглерод диоксид. Научници...

НАЈПОПУЛАРНИ