25 C
Skopje
четврток, август 13, 2020

Sound of Markets, македонска апликација со која се слушаат берзите како...

Можете ли да замислите дека бројките на берза се музички тонови?  И додека ги гледате бројките за берзанските движења всушност да слушате музика? Токму...

Во новиот Сеавус акцелератор ќе влезат 45 компании во следните три...

Сеавус едукативен и развоен центар е една од трите организации који деновиве добија грант за основање на бизнис акцелератор за млади. Тоа е поводот...

Babyshop.mk, прва македонска онлајн продавница за деца во која семејството е...

Бојана Иванов и Елеонора Црвенкоска се двете мајки кои стојат зад првата специјализирана онлајн продавница за деца во Македонија- Babyshop.mk. Во овој заеднички проект тие...

Уникатните магични теглички, нов начин да спакувате подарок

Безброј бои,  форми и ликови, за исто толку причини и поводи да можат да се одбележат со нив. Магичните теглички се нова форма во...

Компанијата „Биоплант“ го донесе гоџи-моќното овошје од Тибет и во Македонија

  Енергичен и полн со позитивна енергија, Ванчо Зрнцев, сопственикот на компанијата „Анима“, успешно и истовремено води четири бизниси. „Не знаете колку работи имам направено...

Македонскиот бренд ДИАС создава уникатни дизајнерски чевли и чанти

Водејќи се од љубовта кон чевлите, особено кон уникатните, дизајнерски модели, Драгана Ангелоски пред нешто помалку од две години ја започна приказната на ДИАС....

Секој проект на Feydom е иновација!

Филимена Радоњанин, дизајнерка и сопственичка на македонскиот бренд за мебел Feydom во разговорот за Иновативност вели дека сите нивни проекти во своја основа ја имаат иновацијата, почнувајќи...

Првите луѓе на Викенд Медиа Фестивал во Ровињ ветуваат фантастична програма

Наближува Викенд Медиа Фестивал кој оваа година ќе се одржи од 20. до 23. септември во старата фабрика за тутун во Ровињ, Хрватска. По...

Да се купува половна облека од „Копче“ е одговорно и еколошко...

Во мај годинава, во Скопје беше отворена првата продавница за половна облека на Црвен крст, наречена „Копче“. За концептот на „Копче“, кој значи да...

Македонски патент: Изумот на иноваторот Зоран Крстевски од вода и воздух...

Иноваторот Зоран Крстевски има пронајдок што користи вода и воздух за производство на чиста еколошка енергија. Тој својот изум го патентирал во 2016 година...

НАЈПОПУЛАРНИ