„Голема роденденска прослава на Прилепска Пиварница во Прилеп“

0
На 13 јули, сабота, со почеток од 20 часот, во срцето на Прилеп, на централниот градски плоштад, ќе се одржи голем целовечерен настан за...

Mакедонија има најбрз раст на иновацискиот индекс меѓу новите земји иноватори...

0
Mеѓу новите иноватори, Република Северна Македонија покажа најбрз раст (+11,7 поени) како земја која не е членка на ЕУ во периодот од последните три...

ГАЛИЧКА СВАДБА 2024 во знак на половина век партнерство на Пивара...

0
Годинешното издание на најавтентичната културно-сценска манифестација кај нас ќе се одржи наредниот викенд, од 12 до 14 јули, во живописниот Галичник. Неколку илјади домашни...

Акцијата на Реплек ќе стане достапна за повеќе инвеститори

0
Од Реплек АД Скопје преку Македонската берза информираа дека на Годишното собрание на компанијата одржано на 25.04.2024 година била донесена Одлука за поделба на обичните...

Ова се новите цени на горивата

0
Регулаторната комисија за енергетика, водни услуги и услуги за управување со комунален отпад на Република Северна Македонија (РКЕ) донесе одлука со која се врши...

А1 Македонија нуди нови опции за набавка на дополнителен уред

0
Во денешното динамично секојдневие, создавањето средина што поттикнува ефикасно исполнување на домашните работи, едноставна комуникација и модерен стил на живеење е од суштинско значење...

Пет корисници на пакетот Halk EZ добија по две ВИП карти...

0
Време е за журка! Пет корисници на банкарскиот пакет за млади Halk EZ (Halk Easy) добија по две ВИП карти за фестивалот Exit, кој...

Најава за влез на трет оператор во земјава

0
Министерот за транспорт Александар Николоски најави потенцијален влез на трет мобилен оператор во земјава. Како причина за воведувањето трет оператор ги наведува цените на...

Општина Центар доделува субвенции за купување нов велосипед, електричен велосипед и...

0
Општина Центар го објави јавниот повик за субвенции за купување нов велосипед, електричен велосипед и електричен тротинет, во рамки на проектот „Цел Центар на...

Архитектите презентираа инспиративни решенија за нов современ изглед на некогашниот бисер...

0
Од 29-ти јуни до 5 јули, Охрид беше домаќин на учесниците на годинешната 11-та Меѓународна летна школа за архитектура и дизајн, во организација на...