19.8 C
Skopje
недела, октомври 1, 2023

Нудиме 24 часа поддршка за премиум корисничко искуство за сите А1...

Интервју Борче Ѓорѓевски, раководител на Контакт центар во А1 Македонија Во телекомуникацискиот сегмент А1 Македонија е единствената компанија која...

Николовска: ЕУ 40% од буџетот одвојува за аграрот, најмногу за младите...

ИПАРД е само почеток на поддршката на Брисел за нашиот агрокомплекс и рурален развој, ЕУ 40% од буџетот одвојува за аграрот, најмногу...

Тројца матуранти креираа паметна ракавица која го „чита“ знаковниот јазик на...

Владимир Донев, Владимир Вешоски и Никола Бансколиев се тројца матуранти од скопското електротехничко училиште „Михајло Пупин“ кои, заедно со својата професорка Стефана...

Горјан Јовановски ја креираше најголемата платформа за климатски податоци во светот,...

Горјан Јовановски, творецот на платформата Мој воздух- AirCare, е пионер во информирањето за состојбата со загадувањето на воздухот во земјава. Јовановски, неодамна,...

Сертификатите во креативните индустрии во суштина се неважни!

Под слоганот „Саем на новата генерација“, во „Скала“ се одржа дводневен настан каде што студентите на aкадемиите за дизајн имаа можност да...

Елена Ѓорѓиева го креираше SGIS Desktop, првиот македонски комерцијален ГИС софтвер...

SGIS Desktop е првиот македонски комерцијален ГИС софтвер во светот креиран од Елена Ѓорѓиева, дипломиран геодетски инженер и коосновач на новиот бренд...

Иноваторот Димитрија Ангелков развива уникатен енергетски акумулатор кој ќе собира сончева...

Димитрија Ангелков е професор во СОУ „Киро Спанџов – Брко“ во Кавадарци и познат македонски иноватор. Јавноста веќе одамна го познава по...

Село Арвати влегува на винската мапа! Александар ја основа првата винарија...

Од овоштарници со јаболка, до вински рај. Приказна за соништата и решителноста на основачот на првата винарија во питомиот регион на Преспа.Во...

Ангелоски: Нашата економија не им овозможува доволно шанси на македонските компании...

Интервју на претседателот на ССК, Трајан Ангелоски за Магазинот за Туризам и менаџмент ,,Се наоѓаме во исклучително тешка позиција....

Пчеларот Благојче Најдовски произведува супер протеинска храна од леблебија и трутовски...

Комбинација на леблебија и трутовски ларви е иновативната, протеинска и функционална супер храна која ја произведува македонскиот пчелар Благојче Најдовски. Трагајќи по...

НАЈПОПУЛАРНИ